کارگاه اوورهال گیربکس در شرکت تعمیرات و توسعه بهره‌برداری ریلی مپنا راه‌اندازی شد

کارگاه اوورهال گیربکس در شرکت تعمیرات و توسعه بهره‌برداری ریلی مپنا راه‌اندازی شد

خلاصه خبر تاریخ انتشار: 1397/05/14
کارگاه اوورهال گیربکس در شرکت تعمیرات و توسعه بهره‌برداری ریلی مپنا راه‌اندازی شد

در راستای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی پروسه بومي‌سازي دانش اوورهال گيربكس‌ لکوموتیو های زیمنس (گیربکس های  X4DE) در  شركت  تعمیرات و توسعه بهره برداری ریلی مپنا اجرایی گردید.

مهندس مهدي جوادي، مدير تعمیر و بازسازی قطعات شرکت تعمیرات و توسعه بهره برداری ریلی مپنا  از آغاز  پروژه بازسازی گیربکس لکوموتیوهای زیمنس از سال 1396 خبر داد و گفت: در ابتدای این پروژه گیربکس لکوموتیوهای زیمنس جهت بازسازی اوورهال به شرکت سازنده يعني شرکت  IGWجمهوری چک ارسال مي‌گرديد که با راه‌اندازی  این کارگاه ، ضمن ایجاد اشتغال، صرفه‌جویی ارزی بالایی را نیز برای شرکت ایجاد شده است.

وي در همين راستا عنوان كرد: باتوجه به اين‌كه اين پروسه هزینه های بالايی را به شرکت تحمیل می کرد و شاخص درصد آماده به کاری لکوموتیوها بدلیل افزایش خرابی گیربکس ها  و عدم دسترسی تامین کننده داخلی افت زیادی کرده بود شرکت تعمیرات و توسعه بهره برداری ریلی مپنا پروسه بومی‌سازی دانش تعمیرات این گیربکس ها را در دستور کار قرار داد.

ايشان به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در اين زمينه نيز اشاره كرد و افزود : دراین راستا برنامه‌ آموزش پرسنل  با شرکت IGW هماهنگ گرديد و كارشناسان این در  دوره آموزشي که در کارخانجات شرکت IGW در شهر Brno جمهوری چک  انجام گرفت شرکت نمودند.

 جوادي اظهار كرد: پس از پايان دوره آموزشي،  ابزار ، تجهیزات و ملزومات مورد نیاز این پروسه ساخت و سفارش گزاری شده  و در یک  کارگاه 600 متري که در داخل  کارخانجات راه آهن قرار گرفته است پروژه اجرایی گردید. مدير بازسازی قطعات شرکت تعمیرات و توسعه بهره برداری ریلی مپنا  به مزاياي بومي سازي اين طرح نيز اشاره كرد و گفت: علاوه بر بومي‌سازي پروسه اوورهال، اشراف كاركنان و پرسنل این شرکت به قطعات و رفع عیوب ماندگار را مي‌توان از مزاياي جانبی  اين طرح برشمرد كه با افزايش تجربه تعمیرات برای تیم کارشناسی و مهندسی این شرکت ایجاد شده است.

 ايشان  بومي‌سازي ساخت قطعات توسط نيرو‌هاي داخلي اين شركت را مزیت دیگر این طرح برشمرد و گفت: در ابتدای این پروژه قطعات بطور کامل از خارج از كشور خريداري مي‌گريد که پس از اجرای موفق طرح اوورهال و اشراف تیم مهندسی این شرکت به کارکرد و همبندی قطعات ، پروسه داخلی سازی قطعات نیز در دستور  کار قرار گرفت.

هم اكنون بالغ بر 70%درصد قطعات گیربکس داخلی سازی شده و بومي‌سازي صد درصدي قطعات این  گیربکس تا سال آينده را نيز جزو برنامه‌‌هاي اصلي شركت محسوب مي شود.